اخبار, مقالات آموزشی

خواص داروئی فندق

فروشگاه اینترنتی 4030off ، فندق

خواص داروئی فندق

فندق

فندق یکی از دانه های شیرین و خوشمزه و فوق العاده مغذی است. خواص داروئی فندق سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی, پروتیئن ها, فیبرها و چربی های سالم است. روغن فندق یکی از فرآورده های حاصل از فندق می باشد که مزایای متعددی برای سلامتی دارد. در این مطلب به خاصیت های درمانی و موثرترین خواص فندق بر بدن می پردازیم

ارزش تغذیه ای فندق

فندق خواص و ارزش تغذیه ‌ای زیادی دارد، به همین دلیل از بروز خیلی بیماری‌ ها پیشگیری می ‌کند.

در هر ۲۸ گرم فندق که به طور متوسط معادل ۲۰ عدد مغز آن می باشد، ۱۷۶ کالری انرژی نهفته است. این مقدار فندق دارای ۱۷ گرم چربی، ۵ گرم کربوهیدرات، ۴ گرم پروتئین و حدودا ۲ گرم آب می باشد.

فندق با داشتن روغنی خاص (اسید اولئیک)، پروتئین، کربوهیدرات، بتاسیتوسترول، ویتامین‌ها و املاح ضروری، جایگاه مخصوصی را در بین دیگر آجیل‌ ها باز نموده است.

بنابراین مصرف ۲۵ تا ۳۰ گرم فندق در روز، بدن را در برابر بیماری‌ های قلبی و هم در برابر سرطان محفوظ می ‌دارد

ویتامین های فندق

این میوه ، منبع غنی از فیبر

مصرف این میوه به دلیل محتوای فیبر آن، موجب احساس سیری طولانی مدت می شود و خود راهی برای جلوگیری از پرخوری و در نتیجه کاهش وزن است.

منبع مفید منیزیم

مصرف این میوه در هر وعده در حدود ۴۶ میلی گرم منیزیم به بدن می رساند.مصرف منیزیم با کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط دارد.

فندق یک منبع خوب از ویتامین‌های B1،B2،B6 است. این ویتامین ‌ها برای حفظ سلامت مغز و خون‌سازی ضروری هستند، مخصوصا برای کودکان در حال رشد.

ویتامین E

ثابت شده است که مصرف ۲۵ تا ۳۰ گرم فندق در روز، تمامی ویتامین E مورد نیاز در روز را تامین می کند و برای پیشگیری از بیماری‌ های عروق سیاهرگ قلبی و سرطان کافی است.

روغن فندق بهترین منبع شناخته شده ویتامین E است که برای سلامت ماهیچه ‌های قلب و دیگر ماهیچه‌ های بدن ضروری است.

این ویتامین همچنین برای عملکرد طبیعی سیستم تولید مثل ضروری می ‌باشد.

ویتامین E از تجزیه و همولیزگلبول های قرمز خون جلوگیری می ‌کند، بنابراین به عنوان نوعی محافظ در برابر کم خونی یا آنمی عمل می کند.

از دیگر فواید ویتامین E که در فندق به وفور یافت می ‌شود، پیشگیری و ممانعت از عوامل ایجاد کننده سرطان می ‌باشد. اگر سرطان قبلا در بدن شکل گرفته باشد، ویتامین E با سلول‌ های سرطانی می‌ جنگد.

پشتیبان استخوان:

هر وعده مصرف فَندق ۳۲ میلی گرم کلسیم به بدن می رساند و این خود راهیبرای افزایش سلامتاستخوان ها بخصوص برای کسانی است که از مصرف مواد لبنی اجتناب می کنند.

ضد سرطان:

بتاسیتوسترول که به مقدار زیادی در فَندق یافت می ‌شود، اثر فوق ‌العاده‌ای در کاهشکلسترول و پیشگیری از سرطان مخصوصا سرطان سینه و پروستات) دارد. همچنین این میوه سرشار از ویتامین ای استو اگر سرطان قبلا در بدن شکل گرفته باشد، ویتامینEبا سلول‌ های سرطانی می‌ جنگد.

تقویت کننده مغز:

ویتامینEموجود در فَندق خاصیت ضد التهابی دارد و موجب کاهش سطوح استرس و اضطراب و در نتیجه فقط سلامت مغز می شود. علاوه بر این، فَندق یک منبع خوب از ویتامین‌ های ب ۱، ب۲، و ب ۶ است. این ویتامین ‌ها برای حفظ سلامت مغز و خون ‌سازی ضروری هستند، مخصوصا برای کودکان در حال رشد.

پشتیبانی از پوست:

ویتامینEموجود در فندق به مبارزه با علائم پیری مانند لکه های تیره و خطوط و چین و چروک ها می رود ضمن این که محافظ پوست در برابر آسیب های نور خورشید نیز محسوب می شود. مصرف فندق راهی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و جلوگیری از صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش است.

 روغن فندق

فندق غنی از روغن است. در واقع ۶۰ تا ۷۰ درصد فندق از روغن تشکیل شده است.

این ساختار و ترکیب روغنی دارای فواید زیر برای بدن است:

تامین انرژی، تنظیم حرارت، محفاظت در برابر عوامل بیرونی و کمک به گردش ویتامین های محلول در چربی .

در روغن فندق، برخی اسیدهای چرب وجود دارند که اعمال مهمی را برای بدن انجام می‌ دهند؛ به عنوان مثال “اسید اولئیک” موجود در روغن فندق از افزایش کلسترول خون پیشگیری می‌کند(کلسترول را به میزان ۲/۲۶درصد کاهش می ‌دهد)، قند خون را تنظیم می ‌کند و آپوپروتئین A-1 را که برای پیشگیری از بروز بیماری ‌های عروق سیاهرگ مفید است، افزایش می ‌دهد(به میزان ۲۵ درصد) و آپوپروتئین B که مضر می ‌باشد را کاهش می ‌دهد(به میزان ۵/۷ درصد).

دیگر اسید چرب مفید در روغن فندق، “اسید لینولئیک” است که به مقدار زیادی در روغن فندق یافت می ‌شود. لینولئیک اسید نقش خیلی مهمی در رشد و سلامت اندام‌ ها دارد.

املاح فندق

فندق دارای مواد معدنی زیر می باشد:

 • کلسیم،که برای رشد استخوان ها و دندان‌ ها ضروری است.
 • آهن،که در خون ‌سازی نقش دارد.
 • روی، که نقش مهمی در هورمون‌ های جنسی دارد.
 • پتاسیم، که برای تحریک سیستم عصبی و عملکرد مناسب عضلات و ماهیچه‌ ها ضروری است.
 • ترکیبات شیمیایی

مغز فندق، حدود ۶۰ درصد روغن دارد که به رنگ زرد روشن بوده و دارای طعمی ملایم و بوی مطبوعی است . این روغن به مصرف تغذیه، ‌عطرسازی و نقاشی می‌رسد . مغز فندق دارای مقدار زیادی فسفر است

در ۱۰۰ گرم مغز فندق مواد زیر موجود است:

 1. انرژی ۶۲۵ کالری
 2. آب ۵/۸ گرم
 3. پروتئین ۱۲/۵ گرم
 4. مواد نشاسته‌ای ۱۵ گرم
 5. مواد چرب ۶۰ گرم
 6. کلسیم ۲۰۰ میلی‌گرم
 7. فسفر ۳۲۰ میلی‌گرم
 8. آهن ۳/۵میلی‌گرم
 9. سدیم ۲ میلی‌گرم
 10. پتاسیم ۷۰۰ میلی‌گرم
 11. ویتامین ب ۱ ۰/۵ میلی‌گرم
 12. ویتامین ب ۳ ۱ میلی‌گرم
 13. بررسی خواص فندق دانه پر خاصیت

فندق یکی از دانه های نسبتا پر کالری محسوب می شود. ۱۰۰ گرم از این آجیل حدود ۶۲۸ کالری دارد. ۳۰ گرم از این دانه ها دارای حدود ۴ گرم پروتئین و ۵ گرم کربوهیدرات است. از این میزان کربوهیدرات ۲٫۷ گرم فندق فیبر غذایی دارد. فندق شامل ترکیبات شیمیایی گیاهی از جمله پروآنتوسیانیدین, کورستین و کامفرول است. پروآنتوسیانیدین به گروه فلاونوئیدها تعلق دارند. بررسی ها نشان داده است فلاونوئیدها در حفظ سلامت مغز, بهبود گردش خون و کاهش علائم مرتبط به آلرژی موثر می باشند. بنابراین مصرف تعدادی فندق به عنوان میان وعده می تواند تمامی این مزایا را برای بدن داشته باشد. در ادامه با خواص فندق بیشتر آشنا می شویم.

حفظ سلامت قلب و بهبود چربی خون با فندق

فندق سرشار از اسیدهای چرب تک غیر اشباع مانند اولئیک و اسید چرب ضروری است. اسید لینولئیک موجب در دانه به کاهش LDL کمک کرده و موجب افزایش HDL خون می شوند. در واقع فندق چربی بد خون را کاهش و چربی خوب خون را افزایش می دهد. از این رو موجب پیشگیری و درمان چربی خون شده و به منظور حفظ سلامت قلب موثر است. برخی مطالعات نشان داده است رژیم غذایی حاوی این اسیدهای چرب ضروری به جلوگیری از بیماری عروق کرونر و سکته مغزی کمک می کند.

خواص فندق در پیشگیری از سرطان ها

از آن جایی که فندق سرشار از مواد مغذی شامل ویتامین ها و مواد معدنی و فیبرها می باشد, یکی از دانه های بسیار موثر در ارتقای سلامتی به شمار می رود. در مجموع این دانه ها از بدن در برابر بسیاری از بیماری ها و از جمله سرطان ها محافظت می کند.

مهمترین فواید فندق برای زنان باردار

یکی از ویژگی های منحصر به فرد فندق, سطح بالای فولات در آن می باشد. ۱۰۰ گرم فندق حدود ۲۸ درصد از نیاز روزانه به این ویتامین را برای بدن فراهم می کند. فولات یکی از مهمترین ویتامین های B کمپلکس می باشد که به پیشگیری از بسیاری بیماری ها از جملهنقص لوله عصبی در نوزادان تازه متولد شده کمک می کند. از این رو فندق نیز مانند دانه های کنجد یکی از مفیدترین دانه ها برای زنان باردار به شمار می آید.

علاوه بر فولات, فندق سرشار از دیگر ویتامین های گروه B نظیر ریبوفلاوین، نیاسین، تیامین، اسید پانتوتنیک، و پیریدوکسین (ویتامین B6) می باشد که تمامی این ویتامین ها مزایای بسیاری برای سلامتی بدن دارند. همچنین دانه های فندق سرشار از مواد معدنی مانند منگنز، پتاسیم، کلسیم، مس، آهن، منیزیم، روی و سلنیوم می باشد. مس و منگنز از مواد ضروری همکار برای آنزیم های آنتی اکسیدان و فعالیت آن ها محسوب می شوند. از این رو نقش مهمی در فعالیت های آنتی اکسیدانی ایفا می کنند. آهن به جلوگیری از بیماری های مرتبط با کم خونی کمک می کند. به علاوه منیزیم و فسفر از اجزای مهم متابولیسم استخوان محسوب می شوند. بنابراین فندق با دارا بودن این مواد مغذی در حفظ سلامت تمام ارگان ها بدن نقش مهمی ایفا می کند.

مهمترین مزایای روغن فندق

روغن فندق دارای خواص قابض است. به این معنی که در بهبود گرفتگی های عضلات موثر می باشد. به علاوه این مسئله به محافظت از پوست در برابر خشکی کمک می کند. همچنین از روغن فندق در ماساژ درمانی, صنعت دارویی و آرایشی نیز استفاده می شود.

با توجه به خواص فندق, این دانه های کوچک و شیرین فواید زیادی برای سلامتی دارند. توصیه می شود بسته به شرایط جسمی از این دانه ها در برنامه غذایی خود استفاده نمایید. دانه های فندق یکی از مفیدترین دانه های گیاهی به شمار می آیند

فندق و فواید شگفت انگیز آن برای پوست و مو

 فندق برای پوست و مو یک معجزه گر محسوب می شود. فندق و روغن فندق برای تهیه ماسک های زیبایی و رفع مشکلات

 –  ضماد سوختة فندق با پی بز برای جلوگیری از ریزش مو مفید است.برای جلوگیری از ریزش مو  پوست فندق را بسوزانید و خاکستر آنرا با پیه مخلوط کرده و قسمت هایی را که مو ریخته با آن ماساژ دهید

 – کسانی که موخوره دارند فندق را سوزانده با سرکه مخلوط کنند با آب رقیق نمایند سر موها را با آن محلول ماساژ دهند.

–  فندق اختلال در رشد مو را برطرف می کند.

– فندق باعث تنگ کردن عروق زیر پوست و باعث کشیدگی پوست و تغذیه و درمان آن می شود

–از این گیاه روی پوست خود بزنید و با یک پنبه آن را بمالید. این کار مثل یک لایه بردار و پاک کننده قوی برایتان عمل می کند.

– از این نوع فندق در آب بریزید و بدن خود را با آن بشویید تا پوستتان نرم شود و حساسیت و التهابات آن آرام بگیرند.

  فندق بو داده مخلوط انیسون برای سوزش مجرای ادرار و تقویت نیروی جنسی مفید است

جهت رفع چین و چروک صورت :روغن فندق یک قاشق چای خوری و روغن جوانه گندم یک قاشق چای خوری

برای درمان جوش صورت روزی ۲ مرتبه با نوک انگشت از روغن فندق روی جوشهای صورت بگذارید.

ماسک فندق برای زیبایی و شفافیت پوست

 1. ابتدا یک فنجان فندق را داخل ظرفی می ریزیم. سپس یک قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا به آن اضافه کرده و سپس هم می زنیم. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و سه قطره روغن اسانس اسطوخودوسرا به مواد اضافه کرده و آن ها را خوب هم می زنیم. این ترکیب آماده است. می توانید داخل ظرفی قرار داده و داخل یخچال بگذارید. جوش شیرین کمک می کند تا لکه های پوستی تان بهبود یابد و ژل آلوئه ورا سبب مرطوب شدن پوست شده و آن را در برابر آسیب ها محافظت می کند.
 2. یک قاشق غذاخوری از این گیاه را با سیب زمینی پخته و له شده مخلوط کنید سپس دو قاشق غذاخوری شیر بز به آن بیفزایید و روی صورتتان بگذارید. بعد از حدود ۱۵ دقیقه آن را بشویید.
 3. برای درمان پوست صورت می توانید دو قاشق غذاخوری از این گیاه را به همراه یک قرص آسپیرین در نصف لیوان آب حل کنید و حرارت بدهید سپس بگذارید خنک شود و روی پوست

 خوردن فندق در بارداری

خوردن فندق در بارداری، هم بی خطر است و هم بسیار مفید فندق فراورده ای کم کلسترول بوده که بخش اعظم چربی موجود در آن را نوع خوب چربی(اشباع نشده) تشکیل می دهد.
لذا فندق از این نظر (مثل خوردنی هایی همچون زیتون)، یک انتخاب عالی برای رژیم بارداری است.
همچنین فندق سرشار از منیزیم، کلسیم، آهن، ویتامین ث، ویتامین ب۶، فیبر و پتاسیم است که همگی ریزمغذی هایی بسیار مفید برای زن باردار محسوب می شوند.
برهمین اساس توصیه می شود زنان باردار حتماً در طول بارداری از فندق و دیگر آجیل ها غافل نشده و در حد اعتدال آنها را مصرف نمایند.

خواص فندق برای حفظ سلامت قلب

اسید اولئیک موجود در روغن فندق از افزایش کلسترول خون پیشگیری می‌ کند و اسید لینولئیک موجود در آن نقش خیلی مهمی در رشد و سلامت اندام‌ ها دارد. روغن فندق حاوی مقادیر متنابهی از ویتامین E است که برایسلامت ماهیچه‌ های قلب و دیگر ماهیچه‌ های بدن ضروری است و در پیشگیری و ممانعت از ابتلا به سرطان نقش دارد.

فندق بسیار مفید برای کسانی که فعالیت های فکری دارند

فندق دارای ارزش تغذیه‌ ای بسیار بالا و خواص متعدد است؛ به همین دلیل افرادی که فعالیت فکری زیاد دارند، فندق مصرف کنند. فندق حاوی چربی، کربوهیدرات، پروتئین و آب است. از سوی دیگر این آجیل خوشمزهمقادیری قابل توجهی ویتامین و املاح را در خود جای داده است.

خاصیت فندق در درمان بیماری های کبدی

با مصرف ۱۰ دانه فندق هر‌فرد می‌تواند بخش عمده‌ ای از ویتامین E بدن خود را تامین کند البته فندق علاوه بر مزایای مذکور دارای کالری بالایی است و مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند چاق کننده باشد. استفاده از مکمل‌ های ویتامین E و مواد غذایی حاوی این ماده می‌تواند برای درمان بیماران مبتلا به بیماری‌ های کبد ی مفید باشد. افراد مبتلا به بیماری‌ های کبد ی می‌توانند با مصرف مواد غذایی یا مکمل‌های حاوی ویتامین E به درمان خود بپردازند، البته مصرف این ویتامین باید زیر نظر پزشک باشد.

خاصیت فندق

 1. از نظر طب سنتی، طبیعت گرم و خشک دارد و دارای مقدار کمی مواد نشاسته ای است.
 2. خانم هایی که دوره قاعدگی آنها دردناک و زیاد است پوست فندق را جوشانده بعد از غذا یک فنجان بخورند.
 3. فندق فشار خون را بالا می‌برد.
 4. افراد مسلول فندق + خرما یا انجیر همراه شیر به عنوان صبحانه بخورند
 5. کسانی که ضعف عمومی دارند روزانه ۱۰ عدد فندق بخورند.
 6. همچنین خوردن فندق در بین غذا برای معده و روده بسیار مقوی است .
 7. کسانی که درد مفاصل دارند روزانه ۱۰دانه فندق بخورند.
 8. کسانی که نقرس دارند صبحانه ۳۰ عدد فندق + یک قاشق عسل خوب جویده میل شود و همراه آن یک لیوان شیر مصرف شود.
 9. برای سرفه های مزمن ۳۰ گرم مغز فندق همراه عسل ساعت ۱۰ صبح میل شود این باعث می شود که اخلاط سینه و ریه خارج گردد.
 10. ضماد سوخته فندق با پی بز برای جلوگیری از ریزش مو مفید است.
 11. برای زخم های واریس ۵۰ گرم پوست درخت فندق و ۱۰۰۰ گرم آب (آبی که مخلوط با سرکه است) را جوشانده زخم ها را بشویید.
 12. برای تنظیم قاعدگی ۲۰ گرم پوست فندق را در ۱۰۰۰ گرم آب جوشانده در فواصل قاعدگی روزی یک فنجان میل شود.
 13. فندق پایین آورنده فشار خون است.
 14. کسانی را که مار زده است کشمش با فندق میل کنند.
 15. کسانی که سنگ کلیه دارند روزی ۱۵ دانه فندق، غذای مناسبی برای آنها می باشد.
 16. برای رفع کرم کدو روغن فندق را بگیرید و به مدت ۱۵ روز، روزی یک قاشق سوپ خوری از آن روغن میل کنید.
 17. روغن فندق تقویت کننده نیروی شهوانی است.
 18. کسانی که رخسار زرد دارند برای درمان آن روزانه ۱۰ دانه فندق بخورند.
 19. فندقباعث تنگ کردن عروق زیر پوست و باعث کشیدگی پوست و تغذیه و درمان آن می شود.
 20. کسانی که می خواهند لاغر شوند ۱۰ گرم گل فندق در ۳۰۰ سی سی آب دم کرده بعد از هر غذا یک استکان بخورند.
 21. کسانی که بیماری MS دارند در غذای روزانه خود فندق را بگنجانند. روزانه۲۰عدد، اطفال۱۰عددهمراه‎یک‎ قاشق‎ عسل میل‎کنند.
 22. فندق مقوی مغز است و جوهر دماغ را زیاد می کند و برای نیروی تفکر و تعقل یک غذای بسیار خوبی است.
 23. برای پادزهر سموم بعد از غذا ۵ دانه فندق با انجیر میل شود.
 24. کسانی که کوسه هستند فندق را سوزانده با پی بز مخلوط کنند بصورت بمالند.
 25. اگر کم خون هستید بعد از هر غذا ۵ دانه فندق بخورید.
 26. اگر چنانچه مبتلا به قلنج کلیه شدید بعد از غذا ۶ عدد فندق را خوب جویده میل نمایید.
 27. فندق باعث تنگ کردن عروق زیر پوست و باعث کشیدگی پوست و تغذیه و درمان آن می‌شود.
 28. کسانی که سنگ کلیه دارند روزی ۱۵ دانه فندق، غذای مناسبی برای آنها می‌باشد.
 29. برای رفع کرم کدوروغن فندق را بگیرید و به مدت ۱۵ روز، روزی یک قاشق سوپ خوری از آن روغن میل کنید.
 30. فندق سموم را از بدن خارج می‌سازد.
 31. فندق حاوی منیزیم و پتاسیم می‌باشد و این مواد بزرگترین داروی مقوی قلب و کلیه ها هستند.
 32. به خاطر وجود آهن در فندق می‌ توان گفت که یکی از بهترین عوامل سازنده گلبولهای قرمز می‌باشد
 33. کسانی که سرطان دارند صبحانه ۲۰ عدد فندق و ۳ عدد خرما با یک لیوان آب هویج میل کنند.
 34. کسانی که موخوره دارند فندق را سوزانده با سرکه مخلوط کنند با آب رقیق نمایند سر موها را با آن محلول ماساژ دهند.
 35. فندق دارای خواص زیادی است و دارای پروتئین، مواد چرب، کلسیم، فسفر و پتاسیم می باشد. فندق گرم و خشک است و برای بیماری قند مفید است.
 36. عرق آور است ، ذات الریه ، سرگیجه و بیماری های صرع را درمان می نماید .
 37. روغن فندق بو داده مغز را تقویت و نیروی جنسی را زیاد می نماید .
 38. فندق بدلیل اینکه دارای مقدر کمی مواد نشاسته ای است ضمنا دارای مواد معدنی زیادی مانند کلسیم ،‌پتاسیم ، فسفر‌، ‌منیزیوم‌،‌ سدیم و آهن می‌باشد غذای بسیار خوبی برای مبتلایان به بیماری قند است
 39. فندق غذای مناسبی برای تقویت بدن و مخصوصاً دوره نقاهت است‌.
 40. فندق بو داده مخلوط انیسون برای سوزش مجرای ادرار و تقویت نیروی جنسی مفید است.
 41. جهت رفع چین و چروک صورت : روغنفندق یک قاشق چای خوری و روغن جوانه گندم یک قاشق چای خوری.
 42. برای درمان جوش صورت روزی ۲ مرتبه با نوک انگشت از روغن فندق روی جوشهای صورت بگذارید.
 43. فندق تقویت کننده نطفه می باشد، ۱۰ صبح و ۵ عصر همراه خرما میل شود.
 44. فندق حاوی منیزیم و پتاسیم می باشد و این مواد بزرگترین داروی مقوی قلب و کلیه ها هستند.
 45. به خاطر وجود آهن در فندق می توان گفت که یکی از بهترین عوامل سازنده گلبولهای قرمز می باشد.
 46. فندق اختلال در رشد مو را برطرف می کند.
 47. فندق به خاطر داشتن ویتامین A و C برای تقویت پوست و ناخن و مو و تقویت بینایی بسیار مفید است.
 48. فندق به خاطر داشتن ویتامین های B برای درمان ضعف اعصاب، سستی و خمودگی، هیجان و اضطراب بسیار مؤثر است.
 49. برای درمان سیاتیک برگ خشک درخت فندق را سائیده با کمی خاکستر آتش سیگار و نمک مخلوط نموده با روغن منداب مخلوط کرده محلول را به محل درد بمالید.
 50. فندق مقوی روده‌ها و معده است.
 51. فندق سموم را از بدن خارج می‌سازد.
 52. روغن فندق برای از بین بردن سرفه و درد سینه مفید است‌.
 53. از روغن فندق در تغذیه، عطر سازی و نقاشی استفاده می شود. مغز فندق مقدار زیادی فسفر دارد.

خانم هایی که حامله هستند روزی ۵ دانه فندق میل کنند.

مضرات فندق

۱–فشار خون را بالا می برد و برای کسانی که فشار خون بالایی دارند مضر است .

۲–برای جلوگیری‌ آنهائی‌ که سرد‌مزاج هستند باید فندق را با آب و عسل خورده و گرم‌ مزاجان با سکنجبین بخورند‌.

۳–فندق اگر به مقدر کم خورده شود به هیچ‌ وجه مضر نیست ولی افراط در خوردن آن ایجاد نفخ و گاز شکم کرده و استفراغ تولید می‌کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۰ از ۵
از مجموع ۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *