بادام

نکات جالب درباره درخت بادام

درخت بادام که درخت بومی مناطق کوهستانی سرد و خشک است میوه آن از محبوب ترین آجیل ها در شب عید به شمار می رود.در ادامه چند نکته خاص درباره ی این درخت نام می بریم.

درختان بادام در تابستان باید دارای هوای گرم و خشک باشد و به حداکثر دما 45+ درجه و حداقل دما 25- درجه و متوسط بارندگی بالا تر از 200 میلی متر با پراکنش مناسب ، رطوبت نسبی 30 تا 40 درصد  نیاز دارد.

آب و هوا مناسب درخت بادام

مهم ترین نکته برای پرورش این درخت شرایط رطوبت و دمای هوا است. این درخت در زماستان نیاز به حداقل 100 ساعت سرمای زیر 7 درجه دارد. (مقاومت این درخت به سرما متوسط می باشد) گل های درختان بادام در زمستان زودتر از گل بقیه درختان باز می شوند. گل این درخت به سرما حساس است و در صورت سرمای شدید میوه از دست می رود.

کاشت

مناسب ترین خاک برای درختان بادام خاک لومی می باشد.برای کاشت این درخت معمولا از نهال و یا از دانه رسیده آن استفاده می شود.(در زمان کاشت حتما به تلخ بودن یا شیرین بودن بادام باید توجه کرد)

داشت

یکی دیگر از مهم ترین بخش های داشت آبیاری درختان بادام است و موجب بهبود رشد و افزایش عملکرد درخت می شود. زیرا مقدار بارندگی در فصل تابستان در مناطق کشت بادام کافی نیست کیفیت آبیاری نیز اهمیت زیادی دارد آبی که حاوی مقدار زیادی نمک است نباید برای آبیاری استفاده شود. درختان بادام نباید با روش آبیاری بارانی آبیاری شوند. روشهای معمول آبیاری در بادام، آبیاری سطحی و آبیاری قطره ایی هستند امروزه در مناطقی که کشت گسترده انجام می دهند از آبیاری قطره ایی استفاده می شود.

هرس کردن درخت جزو مهم ترین مراحل داشت درخت بشمار می رود. در گذشته برای هرس کردن از طریق قطع شاخه های خشک و پاجوش ها انجام می شد. اما امروز روش های نوین تری برای هرس بهتر درختان است امده اند.که می توان هرس سالیانه و هرس شکل را برا آن نامبرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۰ از ۵
از مجموع ۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *