گردو

درخت گردو

درخت گردو که از نوع پهن برگ است . طبعی کوهستانی دارد.انواع این درخت در چین، ژاپن، فرانسه و آمریکا کشت می‌شود. مهم‌ترین گردوی موجود در دنیا معروف به گردوی ایرانی است، زیرا ابتدا از ایران به خاورمیانه و از آنجا به یونان و روم و سپس به انگلستان و بعد به آمریکا برده شده‌است. این درخت بیشتر در نیم کره شمالی زمین روییده و یا کشت می شود .
این درخت در طول تابستان و زمستان به سرما یا گرمای شدید حساس است. در طول زمستان این درخت می تواند سروای -11 درجه راتحمل کند. اما در بهار که درخت شروع به رشد می کند سرمای -2 یا-3 در جه موجب از بین رفتن برگ و گل درخت شده و محصول درخت کاهش میابد.
دمای بالا تر از 38 درجه در فصل تابستان سبب سوختن برگ های درخت ، سیاه شدن و چروکیده شدن مغز گردو می شود. دمای پایین در تابستان نیز باعث پر نشدن مغز می شود. اما در رطوبت کم و دمای بالاتر از 40 درجه باعث آسیب جدی به درخت می شود.

بهترین گردو در جهان گردوی تویسرکان است که بیشتر در همدان کشت می شود.از نظر کیفیت و چربی از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.
آمریکا، چین و ایران از تولیدکنندگان عمدهٔ گردو هستند. ترکیه، اوکراین و رومانی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

انواع گردو

گردو هایی که در نقاط مختلف ایران کشت می شوند اغلب از گونه گردوی معمولی می باشند. اما از انواع گردوی کاشته شده در ایران می توان موارد زیر را نام برد:
1-گردوی کاغذی
2-گردوی اقلید
3-گردوی سنگی
4-گردوی ماکویی
5-گردوی سوزنی
6-گردوی ضیا آبادی
7-گردوی خوشه ایی

منبع :ویکی پدیا

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۰ از ۵
از مجموع ۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *